Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικές ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Β' ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-2017

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Β' ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-2017

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Γυμνασίου με Λ/Τ. Λειψών

Σχολικό Έτος: 2016-2017

«ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΤΗΣ ΝΗΣΟΥ ΤΩΝ ΛΕΙΨΩΝ»

Μαθητές:

Καρύδης Ιωάννης

Παπαδέλιας Ευάγγελος

Παραδείσης Γεώργιος

Χανιά Αλεξία

Επιβλέπουσα Καθηγήτρια:

Σαλμά Δ. Χριστίνα (ΠΕ03)

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ

Για τη δημιουργία του ηλεκτρονικού χάρτη χρησιμοποιήθηκε το πρόγραμμα GoogleEarthPro  (freeedition).

Πάνω στο χάρτη των Λειψών (δορυφορική λήψη) τοποθετήθηκαν οι 50 εκκλησίες του νησιού με τις αντίστοιχες φωτογραφίες όπου ήταν εφικτό.

Το αρχείο εξαγωγής των μερών μας, αποθηκεύτηκε σε μορφή .kmz, με σκοπό να χρησιμοποιηθεί από οποιονδήποτε, κατεβάζοντας την εφαρμογή GoogleEarthPro:

Google Earth Pro

Google Earth Pro (σε συμπιεσμένη μορφή)

Κατόπιν ανοίγοντας  το αρχείο σε μορφή .kmz, το οποίο βρίσκεται στο παρακάτω link, μπορεί  οποιοσδήποτε να δει τον ηλεκτρονικό χάρτη που δημιούργησαν οι μαθητές της Β΄ Λυκείου επιδεικνύοντας αμέριστο ενδιαφέρον, αφού ασχολήθηκαν με θέμα που αφορούσε τον τόπο τους, που τόσο πολύ αγαπούν.

GoogleEarth Σήμανση μέρους.kmz

Για την ενσωμάτωση των φωτογραφιών χρησιμοποιήθηκε το GooglePhotos, μια δωρεάν διαδικτυακή εφαρμογή της Google, η οποία μας παρέχει τη δυνατότητα χρήσης των εικόνων διαδικτυακά από οποιονδήποτε.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΤΗΣ ΝΗΣΟΥ ΤΩΝ ΛΕΙΨΩΝ